BLOGLARWikipedia Açıldı

BLOGLARWikipedia Açıldı

Wikipedia Açıldı

“Özgür Ansiklopedi” sloganıyla ortaya çıkan ve webde bulunan en zengin kaynak sitesi olan Wikipedia açıldı. Dün gece, saat 22.30’da Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından resmi olarak yapılan duyuruyla, iki yılı aşkın bir süredir Türkiye’de erişime kapalı olan sitenin açılmış olması sevinçle karşılandı.

İçeriği, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından oluşturulan, açık kodlu ve kâr amacı gütmeyen bir web sitesi olması ve isteyen herkesin kaynak göstermek koşuluyla içerik üzerinde değişiklikler yapabilmesi bakımından dünyada bir ilk olan Wikipedia Açıldı!

Erişimi Neden Engellenmişti?

29 Nisan 2017 tarihinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tedbir amaçlı olarak erişimi engellenen Wikipedia’nın, tekrar açılması için uzun zamandır süreç devam ediyordu. İngilizce Vikipedi’de yer alan Türkiye’yle ilgili bazı maddeleri gerekçe göstererek ana yasanın 5651 sayılı kanununun verdiği yetkiye dayanarak alınan tedbir, iki yıldan uzun bir süredir devam ediyordu. “Wikipedia neden kapatıldı” sorusunun cevabı için daha ayrıntılı bilgiyi kendi sayfasından alabilirsiniz.